- Tarbimist ajastades võib börsilt saada odavama elektri.
- Efekti annavad suured tarbijad.
- Universaalteenus on mugav, aga tarbimise juhtimiseks kasutu.
Kuigi universaalteenus tegi oktoobris keskmisele börsihinnale silmad ette, ei olnud «riigielektrist» loobujatel põhjust kurta: teadlikult tehtud valik tasus end ära ilma suurema vaevata.
Rakendusfüüsik Mario Kadastik ei lasknud end oktoobri alguses universaalteenusele üle viia. Kuigi Eesti Energia oleks tema paketi automaatselt ära vahetanud, hindas Kadastik, et mõistlikum oleks jätkata esiti börsil. Kuu aega hiljem on tal põhjust rahul olla. «Kuna oktoober pakkus tarbimise juhtimiseks häid võimalusi – olemas olid nii väga odavad kui ka väga kallid tunnid –, kujunes minu elektrihinnaks ilma käibemaksuta ja energiatoetuseta 12,7 senti kilovatt-tund,» rääkis Kadastik.
Kuna universaalteenuse hind on lisatasude ja maksudeta 15,4 senti, andis kaalutletud otsus tunda ka tema elektriarvel. «Kuu elektriarvelt õnnestus mul hinnavahe tõttu säästa 70–80 eurot,» hindas endine valitsuse teadusnõukoja liige. Seejuures ei ole säärane hinnavõit midagi erakordset. Postimees on näinud ka elektriarveid, kus tänu enamiku tarbimise öötundidele sättimisele jäi hind oktoobris arvel ka alla kümne sendi kilovatt-tunni eest.
Pelgalt pesupesemise või söögitegemise ajastamisega sellist vahet siiski ei saavuta. Elektriautode laadimise juhtimisega tegeleva ettevõtte Gridio asutaja Konrad Hanschmidti sõnul on universaalteenuse seljatamise eeldus võimsad juhitavad tarbimisseadmed. «Oleme omakeskis analüüsinud, et talvel võivad börsilt universaalteenusest soodsamalt elektrit saada need, kes suudavad rohkem kui poole tarbimisest tiputundidest eemale nihutada. Kuigi see on suhteliselt suur osakaal, ei pruugi see elektriautode omanike puhul liiga keeruliseks osutuda. Eriti kui kombineerida seda koos teiste suurte tarbijatega, näiteks põrandakütte või boileriga,» rääkis Hanschmidt.
Keskmised elektrihhinnad börsil ilma käibemaksuta
Oktoober – 174,29 eurot
September – 228,93 eurot
August – 361,35 eurot
Juuli – 233,21 eurot
Juuni – 173,83 eurot
Universaalteenus – 154,04 eurot
Elektriauto toob hinna alla
Kadastikule tagaski oktoobris soodsa hinna just elektriautode õigeaegne laadimine. «Minu kõige suuremad juhitavad võimsused peituvad elektriautodes. Kasutame peres mõlema auto laadimiseks Gridio äppi, mis valib välja kõige soodsama hinnaga tunnid. Kuna nädala jooksul kulub mul autosõidule umbes akutäis elektrit, ei lae ma iga päev, vaid saan oodata parima hinnaga tunde. Seetõttu kujuneski oktoobris keskmiseks laadimishinnaks 400-kilovatt-tunnise mahu juures alla kuue sendi. Ja seda isegi hoolimata väiksest apsakast, mille tõttu esimesel kümnel päeval hinnatundlikku laadimist ei kasutanud,» rääkis Kadastik kogemusest.
Kuigi keskmine börsihind jäi oktoobris universaalteenusest vaid kaks senti kallimaks, ei maksaks hinnaarvutusi siiski ainuüksi ühe kuu põhjal teha, ütlevad eksperdid. «Ei maksa unustada, et oktoober on ajalooliselt hästi tuuline kuu. Soomes nägimegi nii uusi tuuleenergia rekordeid kui ka negatiivseid hindu. Lisaks soodustasid madalaid hindu väga soojad ilmad,» selgitas Gridio asutaja Hanschmidt. «Novembris see trend veel tõenäoliselt jätkub, kuid tõehetk saabub siiski detsembris, jaanuaris ja veebruaris. Ei tasu eeldada, et oktoobris nähtud hinnad peegeldavad kogu talve,» pani ta südamele.
Ometi näib elektri börsihind vahepealsest helgem. Eelkõige tänu maagaasi hinna kiirele langusele: eile jäid Hollandi gaasibörsil TTF kõigi kolme talvekuu futuuride hinnad allapoole piiri 123 eurot megavatt-tunni eest. Augusti lõpus tuli sama koguse gaasi eest maksta ka üle 350 euro. Kuna elektribörsil kujundavad kallimatel tundidel hindu gaasijaamad, sõltub tiputundide hind just maagaasi hinnast. «Hästi lihtne arvutus on, et kui korduks täpipealt samasugune talv nagu mullu, peaks maagaasi hind olema kuskil sada eurot megavatt-tunni eest, et börsihind universaalteenusest odavamaks võiks muutuda,» hindas Hanschmidt.
Ometi võivad külm talv ja võimalik elektripuudus kõike kiiresti muuta ning hinnad uuesti lakke lüüa. Kadastik selle pärast aga ei muretse.
«Eesti Energia on teinud aasta lõpuni kodutarbijatele väga suure vastutuleku ning võimaldab börsipaketil olevatel klientidel kuni seitse päeva enne kuu lõppu universaalteenusele kolida. Kuna hind aga rakendub tagasiulatuvalt alates kuu esimesest päevast, võib praegu kuni 23. kuupäevani oma elektrihinda arvutada ja selle põhjal otsustada. Tegelikult riski ei ole,» analüüsis Kadastik.
Tunnihindu ei jälgita
Lihtsa kodutarbija elektriarve kontrolli alla saamiseks peavad Kadastik ja Hanschmidt universaalteenust efektiivseks lahenduseks. «Universaalteenuse kõige olulisem väärtus on minu hinnangul see, et ta kaitseb tarbijat olukorras, kus elektrihinnad võivad väga hulluks minna. Kui hinnata teenust ainult sellest perspektiivist, siis ta seab hinnalae ja on mõistlik valik,» möönis Hanschmidt.
Samas on universaalteenusel üks suur miinus: erinevalt börsihinnast ei too see tiputarbimist alla. «Tegelikult on väga kahju, et inimesed ei jälgi enam tunnihindu. Näen, et hinnajälgimiskeskkonna Elektrikell kasutajate hulk on viimase kuuga kukkunud rohkem kui 50 protsenti. Kui muidu käis hinda vaatamas umbes 25 000 inimest päevas, siis nüüd 10 000 – 12 000 inimest päevas,» tõdes veebilehe loonud Hanschmidt.
Ka Kadastik on tiputarbimise tõttu kriitiline. «See on tõesti universaalteenuse kõige nõrgem koht. Eks see olegi rohkem abistamismeede, mis tegelikult juhib tarbimist vales suunas. Pikas perspektiivis on ikkagi vaja turupõhist süsteemi, mis motiveeriks inimesi tarbimist juhtima. See lihtsalt ei tohi olla tarbija jaoks nii valus, nagu võib olla täna.»
Hanschmidt usub, et juba järgmisel suvel võivad turupõhised lahendused muutuda universaalteenusest taas paremaks. Kui seda ei juhtu, võiks valitsus tema hinnangul universaalteenuse asemel kehtestada elektrile hinnalae. «Hinnalagi motiveeriks inimesi tarbimisi juhtima, praegune lahendus seda ei tee,» ütles ta.
https://majandus.postimees.ee/7643321/osav-elektritarbimine-pani-universaalteenuse-holpsasti-selili